Blázníš? No,a! a Není duše jako duše
Středním a základním školám nabízíme preventivní vzdělávací programy zaměřené na duševní zdraví jejich studentů a žáků.
Cílem programů je působit preventivně na vznik duševních onemocnění u dospívajících lidí pomocí interaktivního zážitkového workshopu v rámci specifické všeobecné primární prevence a zároveň probudit porozumění k lidem s duševním onemocněním.
Program pro střední školy Blázníš? No, a! je založen na otevřeném dialogu studentů s průvodci - lidmi, kteří mají zkušenosti v oblasti sociální práce s lidmi s duševním onemocněním a lidmi s vlastní zkušeností s duševním onemocněním a psychiatrickou péčí. Tématem diskuse jsou psychická krize a štěstí, vlastní životní zkušenosti studentů, onemocnění a léčba, jak a kde najít pomoc v obtížné životní situaci, naděje a možnosti podpory, proč lze vnímat psychické problémy i jako příležitost a jiné.
Program pro základní školy Není duše jako duše je zacílen na podporu duševního zdraví žáků 8. a 9.tříd. Žáci se v něm učí, jak pečovat o své duševní zdraví a proč je důležité si v případě duševní nepohody včas říci o pomoc a kde takovou pomoc hledat. Nedílnou součástí programu je i předání základních informací, kde hledat odbornou pomoc rodičům žáků prostřednictvím třídních schůzek, příp.třídního učitele. Programem provází 2 sociální pracovníci s mnohaletou praxí v podpoře lidí s duševním onemocněním.
Pro koho to je?
pro mladé lidi ve věku 14 až 20 let - studenty středních škol a žáky 8. a 9. tříd základních škol (celé třídní kolektivy).
pro třídní učitele – role třídního učitele případně výchovného poradce nebo školního psychologa je v péči o duševní zdraví ve škole velmi důležitá, proto je jejich účast na programu podmínkou.
Proč to dělat?
Mladí lidé jsou v období přechodu mezi dětstvím a dospělostí křehcí a lehce zranitelní, v tomto období si teprve utváří osobní identitu, zažívají první vztahové krize a jsou na ně kladeny nároky na školní výkonnost a sociální zdatnost. Mnozí mladiství si tak již zažili, jaké to je, dostat se z duševní rovnováhy.
Podle evropských statistik trpí až 20% mladých lidí duševními problémy a 2/3 vážných psychických onemocnění propukají právě v dospívání. Velká část dospívajících má také zkušenost s duševním onemocněním ve svém blízkém okolí, není však prostor, kde o ní hovořit.
Kolik času spolu strávíme?
Jedná se o celý jeden projektový školský den, je proto vhodné, aby už studenti po programu neměli další výuku.
BNA - 6 hodin ve třech blocích. Prosím, buďte připraveni, že se neřídíme podle pravidelných 45 minutových intervalů.
NDJD - 4 x 45 minut (dodržujeme přestávky)
Kde se potkáme?
Program je realizován v prostorách školy, nejlépe v kmenové třídě. V průběhu programu budeme potřebovat ještě druhou místnost.
Jak to celé probíhá?
Studenti jsou do programu aktivně zapojeni. Při naplňování cílů programu využíváme zejména tyto metody: komunitní kruh, diskuse doplněná výkladem (vysvětlení pojmů, děti jsou vedeny k popisování vlastních názorů, pocitů a myšlenek), interaktivní hry a techniky, skupinová práce na projektu, kde je možno využít například dramatizace, skupinová prezentace projektů, působení na žáky prostřednictvím jejich prožitku a setkání s „experty“.
Co to stojí?
Realizaci programu financujeme zejména prostřednictvím různých dotací a grantů. Po dohodě vybíráme příspěvek na realizaci programu 60,- Kč / studenta.
Více o projektu se můžete dozvědět na: www.blaznis-no-a.cz Facebook: Blázníš? No a
Máte zájem o realizaci projektu ve Vaší škole?
kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu:
pastikova@fokustabor.cz (koordinátorka týmu)
nebo na telefonním čísle: 777 721 705
A kde už nás znají?
Střední zdravotnická škola Tábor
Střední zemědělská škola Tábor
SOŠ a SOU obchodu a řemesel Tábor
Gymnázium Třeboň, Jindřichův Hradec, Tábor
SOŠ Jindřichův Hradec, SOŠ Třeboň, SOU Bechyně.....
a další