Významné okamžiky v životě naší organizace
2000
Založeno Sdružení pro péči o duševně nemocné FOKUS Tábor. Město Tábor poskytlo objekt bývalých jeslí, kde jsme dosud.
2001
Proběhla rekonstrukce přízemní části objektu a 1. listopadu bylo slavnostně otevřeno Sociální centrum a Chráněná rukodělná dílna.
2002
Dokončena rekonstrukce - otevřeli jsme denní centrum Radost; do pronájmu získána zahrada.
2003
Byla otevřena chráněná kavárna Café FOKUS.
2004
Další rozvoj pracovně rehabilitačních aktivit - otevření Textilní dílny a obchodu Elinka; rekonstrukce topení a výměna části oken.
2005
Realizujeme první projekty financované z evropských prostředků zaměřené na sociální a pracovní integraci (PHARE, SROP),
2006
Otevřeli jsme prostor širší veřejnosti – ke kavárně přibylo Komunitní centrum, dětské hřiště. Vznila Mobilní dílna - úklidový a zahradnický provoz chráněných dílen.
2007
Na základě Zákona o sociálních službách jsme registrovali 4 sociální služby: odborné sociální poradenství, sociálně aktivizační služby, sociálně terapeutická dílna a sociální rehabilitace.
2008
realizace projektu NROS – „Profesionální partner pro duševně
nemocné".
2009
Realizace projektu „Nové příležitosti“ (OPLZZ) – zaměřený na pracovní integraci lidí s duševní nemocí.
2010
Dochází ke zpřehlednění služeb pro klienty - snížení počtu registrovaných sociálních služeb – zůstává pouze sociální rehabilitace a sociálně terapeutická dílna. Realizace navazujícího projektu „Druhá šance“ (OPLZZ); partnerství s Fokusy Písek a České Budějovice při realizaci projektu „MOST do budoucnosti“ (OPLZZ); FOKUS Tábor se zapojuje do Komunitního plánování ORP Tábor.
2011
Dochází ke změně názvu i hlavně koncepce služby sociální rehabilitace (Komunitní tým) – klademe vyšší důraz na individuální podporu a práci v přirozeném prostředí klienta; získán automobil pro terénní pracovníky; zaregistrována agentura práce.
2012
vyškolení týmu a zahájení realizace programu Blázníš? No,a!; realizace kulturních programů pro veřejnost; v souvislosti se změnou Zákona o zaměstnanosti dochází k zásadním změnám ve financování chráněných dílen (zvýšení tlaku na vyšší podíl z vlastních tržeb),
2013
Rok prvních aktivit v oblasti reformy psychiatrické péče v Jihočeském kraji; realizace dalších projektů OPLZZ: „Rozvoj case managementu pro lidi s duševním onemocněním v JčK“ – rozšíření služeb na Jindřichohradecko (1. 7.2013 otevření pracoviště v Jindřichově Hradci) a posílení týmu na Táborsku a Soběslavsku; „Centrum podporovaného zaměstnávání“ – další v řadě projektů směřujících k pracovní integraci lidí s duševním onemocněním.
2014
Transformujeme chráněné dílny – 1. 9. 2014 vznik sociální firmy Futurum F s.r.o. Souběžně realizujeme 4 evropské projekty – kromě 2 z roku 2013 ještě „Progres!“ (vzdělávání týmu), „Síťování“ (destigmatizace a informování a vzdělávání veřejné správy). V souladu s novým Občanským zákoníkem se sdružení transformovalo na zapsaný spolek.
2015
Zahájili jsme poskytování služby chráněné bydlení (6 lůžek); máme nově kontaktní místo v Třeboni. Byl to „norský rok“ - projekt „Společně“ - zaměřený na podporu mladých lidí s psychickými problémy, vč. snížení věku pro vstup do služeb na 16+ a projekt „Ti, kterým se vyhýbáme“ – destigmatizační kampaň společně s týdeníkem Respekt.
2016
Otevíráme půjčovnu lodiček na Jordáně; spolupořádáme 34. konference sociální psychiatrie konané v Táboře.
2017
Realizujeme stavební úpravy pro potřeby vzniku Centra duševního zdraví; vybavení prostor nábytkem a potřebnými pomůckami.
2018
Rozvoj svépomocných skupin a skupiny pro rodiče a blízké.
2019
Finišujeme přípravy vzniku Centra duševního zdraví, rozšiřujeme kapacit chráněného bydlení a končíme s poskytováním služby sociálně terapeutické dílny.
2020
Provozujeme CENTRUM DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ! Ve Fokusu Tábor pracuje multidisciplinární tým složený ze sociálních pracovníků, zdravotních sester, psychiatrů a psychologů. Nechybí peer konzultanti a odborníci na podporované zaměstnávání nebo adiktologii. Zatím se jedná o pilotní provoz financovaný Ministerstvem zdravotnictví. Rozšířili jsme kapacitu chráněného bydlení v Táboře na 11 lůžek v 7 bytech.
2021
I přes překážky způsobené epidemií Covid jsme přešli z pilotního do stardardního provozu Centra duševního zdraví. Ukazují se přednosti péče poskytované v přirozeném prostředí. Lidé s duševním onemocněním dostávají komplexní podporu ve svém vlastním prostředí v okamžiku, kdy ji potřebují i v době nařízených karantén a izolací.
2022
Tým CDZ se stabilizuje, rozvíjí se spolupráce s nemocnicemi i ambulancemi psychiatrů. V Jindřichově Hradci vzniká služba chráněné bydlení - kapacita 4 lůžka ve 4 bytech.
2023
Preventivní programy dostaly zelenou. Díky dotaci MŠMT jsme zrealizovali 23 akcí ve školách. Realizujeme programy "Blázníš? No, a!" a program "Není duše jako duše".
Co dalšího se u nás dělo se dočtete ve Výročních zprávách zde.